کربن استیل و استنلس استیل و تفاوت های آن

کربن استیل و استنلس استیل و تفاوت های آن
5/5 - (2 امتیاز)

در واقع، این یکی از رایج ترین سوالاتی است که ما به عنوان یک تامین کننده دریافت می‌کنیم این است که تفاوت های کربن استیل و استنلس استیل چیست ؟

فقط به این دلیل که هر دو مورد از استیل ساخته شده‌اند، لزوماً به این معنی نیست که دارای یک نوع ویژگی و کاربرد هستند. انواع مختلفی از استیل وجود دارد که رایج ترین آنها استنلس استیل و کربن استیل است. در حالی که هر دو نوع ممکن است یکسان به نظر برسند، برخی تفاوت‌های ظریف کلیدی وجود دارد که آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند.

کربن استیل

کربن استیل

کربن استیل یا فولاد کربنی یکی از پرکاربردترین فلزات تجاری در جهان است. به عنوان آلیاژی از آهن و کربن، این نوع استیل دارای غلظت کربن بالاتری نسبت به انواع دیگر است و برای کاربردهایی که به استحکام بالا نیاز است، بسیار موثر است. کربن استیل بر اساس محتوای کربن خود به یکی از دسته‌های زیر درجه بندی و طبقه بندی می‌شوند:

  • استیل کم کربن: < 0.25٪ (مثال: AISI 304)
  • کربن استیل متوسط: ۰٫۲۵٪ – ۰٫۶۰٪ (مثال: AISI 409)
  • استیل زیاد کربن: ۰٫۶۰٪ – ۱٫۲۵٪ (مثال: AISI 440C)

مسئله ی مشترک همه کربن‌های استیل این است که در دمای کمتر از ۳۲ درجه فارنهایت به خوب عمل نمی‌کنند و بیشتر مستعد زنگ زدگی و خوردگی هستند. در دمای زیر انجماد، استیل‌های کربنی انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهند و در صورت قرار گرفتن بیش از حد طولانی ممکن است ترک بخورند.

اما کربن استیل چه مزایایی دارد ؟

اما کربن استیل چه مزایایی دارد ؟

با ترکیب کربن، ویژگی‌های استیل تغییر می‌کند.

به طور معمول، قوی و سخت‌تر می‌شود. به همین دلیل است که بسیاری از شمشیرها، چاقوها و سایر سلاح‌های تیغه‌دار با کربن بالا تولید می‌شوند. کربن استیل را می توان از فولاد بازیافتی، فولاد خالص یا ترکیبی از هر دو تولید کرد و در انواع مختلفی مانند گالوانیزه، نورد گرم یا نورد سرد موجود است.

استنلس استیل

استنلس استیل

استنلس استیل که در ایران به نام فولاد ضد زنگ نیز شناخته می‌شود، در درجه اول برای مقاومت در برابر خوردگی استفاده می‌شوند. از استنلس استیل که از کروم و آهن تشکیل شده است، برای تهیه لیست بلندبالایی از محصولات از جمله فلنج استنلس استیل، مخازن مواد غذایی و دارویی، ابزار جراحی، سیم، سینک، مبلمان پاسیو، لوله استنلس استیل و سینی کابل استفاده می‌شود. درصد کروم اضافه شده به آهن بین ۱۰ تا ۳۵ درصد متغیر است و بر اساس عیار تولیدی تغییر می‌کند. اکسید کروم یک لایه محافظ برای فولاد ضد زنگ ایجاد می‌کند تا از زنگ زدگی و خوردگی جلوگیری شود.

فولاد ضد زنگ گران‌تر از فولاد معمولی است، عمر مفید طولانی آن در دراز مدت ارزش بیشتری پیدا می‌کند.

بین کربن استیل و اسنتنلس استیل چه تفاوت های ظاهری وجود دارد ؟

تفاوت‌ های ظاهری بین کربن استیل و استنلس استیل شامل تفاوت سطح و نحوه بازتاب نور این دو فلز است. استیل استنلس از کربن براق و درخشان‌تر است. از طرف دیگر کربن استیل دارای روکش مات و کدر است. یکی دیگر از راه‌های متداول برای تشخیص تفاوت این دو، بررسی علائمی از اکسیداسیون (رنگ قرمز) روی سطح آنهاست. استیل‌های کربنی اغلب حاوی مقدار زیادی کربن هستند و در صورت قرار گرفتن در معرض رطوبت مستعد زنگ زدگی هستند، در حالی که استیل‌های استنلس زنگ نمی‌زنند. اگر واقعاً در تنگنا هستید و نمی دانید که چگونه تفاوت را تشخیص دهید، یک یا دو قطره آب لیمو را روی استیل بریزید و بگذارید مدتی بماند. اگر آب لیمو یک لکه سیاه ایجاد کند، به احتمال زیاد استیل کربن است.

بین کربن استیل و اسنتنلس استیل چه تفاوت های کاربردی وجود دارد ؟

هر دو برای ساخت محصولات بادوام تولید می‌شوند، بدون ترک خوردگی یا بریدگی ماشین کاری می‌شوند و در نهایت به اتصالات قوی جوش داده می‌شوند. برای انتخاب بین این دو باید در نظر بگیرید چه کاربردی و در چه محیطی مد نیاز شما است. آیا نیاز به ساخت چیزی با استحکام و دوام بالا مانند پل یا راه آهن دارید؟ این احتمال وجود دارد که بخواهید از کربن استیل استفاده کنید. آیا به ابزاری مقاوم در برابر خوردگی نیاز دارید که بتواند در محیط های مرطوب مانند ابزار جراحی مقاومت کند؟ استنلس استیل بهترین گزینه شما خواهد بود.

در نهایت، بعد از این که نیاز خود را شناسایی کردید برای اطمینان از انتخاب خود می توانید با کارشناسان ما مشورت کنید

برچسب ها